Linux do Indie

Vložil/a brechacik, 13.05.2009 - 11:43

Datum vydání: 
8.5.2009

8. 5. 2009 | Antonín Král | Různé | 3394×

Určitě jste už mnohokrát narazili na projekt notebooku za 100 USD pro děti v Indii a jiných místech světa, kde není kupní síla obyvatelstva zrovna závratná. Náš projekt je trošku jiný - nechceme změnit celý svět, jen jeho malou část.

Vysokohorské himalájské průsmyky, vyprahlá krajina, buddhistické kláštery a usměvaví vesničané. Nejen takhle by se dal charakterizovat Ladakh, oblast v indickém státu Džammú a Kašmír, rozkládající se v odlehlé, nejsevernější části Indie. Ladakh znamená v překladu „Země zářících sedel“ a je zároveň přezdíván jako „Malý Tibet“ právě proto, že k tomu opravdovému Tibetu má blízko nábožensky, kulturně i geograficky.

indie obyvatele aula skoly

Obyvatelé; aula školy

Již čtvrtým rokem se vydává skupina dobrovolníků do tohoto kraje, aby nabídla pomocnou ruku při opravě školní budovy nebo buddhistického kláštera a především pomohla s výukou v několika místních školách. Jedním z hlavních předmětů je výpočetní technika, a tak jsem se rozhodl opustit bezpečné místo za klávesnicí, vyzbrojit se živočišným uhlím a nabídnout svou pomoc. Po výborných zkušenostech z loňska je primárním cílem vybudování počítačové učebny na základní škole v městečku Mulbekh.

indie stavba knihovny

Stavba knihovny

Vyučující na škole v Mulbekhu jsou vzdělaní lidé, kteří jsou určitě schopni pokračovat ve výuce i po našem odjezdu (a počítáme s jejich proškolením v rámci zprovoznění učebny). Ředitelem školy je Tsewang Norboo, který se i přes to, že získal vysokoškolské vzdělání v Dillí a měl možnost vydělávat v prosperující části Indie, rozhodl do svého rodného kraje vrátit. Jeho životním snem je vybudovat školu, která dá šanci na dobré vzdělání dětem, které by jinak musely dlouhodobě opustit své rodiny.

indie udoli mulbekh wakha

Údolí Mulbekh Wakha

Problémem je technické vybavení, na jehož pořízení nemají prostředky. Dostupnost elektroniky je ve státě Džammú a Kašmír poměrně malá. Proto se snažíme počítačové vybavení získat formou darů.

Návrh vybavení učebny:

  • cca 10 notebooků
  • WiFi AP
  • Ubuntu jako OS na počítačích
  • OpenOffice.org jako kancelářský balík
  • několik digitálních fotoaparátů
  • dataprojektor

Notebooky jsme si zvolili z důvodu jednoduššího transportu na místo určení a přítomnosti integrovaných baterií, což je obzvlášť důležité, pokud si uvědomíme, že často dochází k výpadkům nebo úplnému přerušení dodávky elektrické energie (je zajištěn náhradní zdroj v podobě elektrocentrály).

Možná se ptáte, co budou děti ve škole s počítači dělat. Cílem je poskytnout dětem možnost získat základní dovednosti při práci s počítači, přístup k informacím (umístíme off-line kopii Wikipedie přímo na jednotlivé počítače nebo centrální stroj). Otevřít jim cestu ke komunikaci s ostatními lidmi a především k dalšímu vzdělání, které Ladakh určitě potřebuje.

Pokud chcete podpořit tento projekt a můžete věnovat nový nebo starší, ale funkční notebook, napište nám na adresu km09 [zavináč] bobek [dot] cz. Další informace můžete najít na stránkách modrykamen.brontosaurus.cz/krajnimeze.